رطوبت سنج

رطوبت ‌سنج مقدار بخار آب موجود در هوا، اغلب در ساختمان‌ها، خطوط لوله یا به‌عنوان بخشی از فرآیندهای صنعتی اندازه‌گیری می‌کند تا از وجود رطوبت بهینه اطمینان حاصل شود. این وسیله اغلب در صنایع هواشناسی، کشاورزی و داروسازی استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از ابزار رطوبت سنج

از انواع واحد اندازه‌گیری‌ رطوبت، رطوبت خاص است که در آن جرم بخار آب موجود در توده هوا بر حسب واحدهایی مانند گرم بر کیلوگرم نوشته می‌شود. از اندازه‌گیری‌های رایج‌تر رطوبت نسبی در نظر گرفته می‌شود.

در این اندازه‌گیری مقدار بخار آب موجود در هوا با حداکثر مقداری که احتمال دارد در آن دما وجود داشته باشد، مقایسه می‌شود. به‌عنوان مثال، در یک روز خیلی مرطوب، رطوبت نسبی نمایش داده‌شده با رطوبت ‌سنج احتمالا 90 تا 100 درصد خواهد بود. وقتی هواشناسان از درصد رطوبت صحبت می‌کنند، منظورشان رطوبت نسبی است.

 

رطوبت سنج

 

 

چرا دانستن رطوبت مهم است؟

دلیل اینکه یک روز مرطوب 90 درجه می‌تواند گرم‌تر از یک روز خشک 100 درجه باشد، به نحوه عملکرد سیستم بدن برمی‌گردد. بدن از طریق تعریق خود را خنک می‌کند. بنابراین در روزی با رطوبت نسبی 95 درصد تعریقی انجام نمی‌شود، زیرا هوا تقریبا از رطوبت اشباع شده است.

بنابراین بدن نمی‌تواند خنک شود و این باعث احساس گرمای بیشتری خواهد شد. اگر دماسنجی در فضای باز خانه دارید، احتمالا میزان گرما را دقیق نمایش ندهد. به‌عنوان مثال، اگر دمای هوا 90 درجه باشد و رطوبت ‌سنج، رطوبت 50 درصدی را نمایش دهد، دما 94.6 درجه و در رطوبت نسبی 95 درصد، دما 126.6 درجه خواهد بود. به همین دلیل گرمازدگی در آب‌وهوای مرطوب بیشتر اتفاق می‌افتد.

 

رطوبت سنج

 

 

رطوبت باعث تغییر شکل برخی از مواد، به‌ویژه چوب می‌شود. در هوای گرم و مرطوب تابستان احتمالا درهای خانه به‌راحتی باز یا بسته نشوند. دلیل آن هم جذب رطوبت توسط چوب و متورم شدن آن است. بنابراین اگر درب ورودی در اواسط تابستان گیر کرد، احتمالا به‌دلیل هوای گرم و مرطوب متورم خواهد بود و زمانی که رطوبت کاهش پیدا کند به حالت قبلی برمی‌گردد. برای اندازه‌گیری میزان رطوبت مواد جامدی مانند چوب از رطوبت ‌سنج cem استفاده می‌شود.

رطوبت ‌سنج چگونه کار می‌کند؟

کاربرد اصلی این ابزار تعیین مقدار رطوبت و مقایسه آن با حداکثر رطوبتی است که هوا، فضای محدود یا خاک به‌طور بالقوه می‌تواند داشته باشد. درست مانند سایر ابزارهای اندازه‌گیری رطوبت، این وسیله‌ها با تکیه بر مقادیر دیگر مانند مقدار دما، جرم و فشار کار اندازه‌گیری را انجام می‌دهند، زیرا این موارد رطوبت را جذب خود خواهند کرد.

انواع الکترونیکی (رطوبت ‌سنج دیجیتال) این امکان را دارند تا ظرفیت یا مقاومت یک نمونه هوا را اندازه گیری کنند و رطوبت کلی را از روی آن مورد بررسی قرار دهند. نوع خازنی (آنالوگ)، دو صفحه فلزی با حجمی از هوا در بین آن‌ها دارد. هر چه میزان آب در هوا بیشتر باشد، بر ظرفیت صفحات تأثیر می‌گذارد. با اندازه‌گیری مقدار آن می‌توان میزان رطوبت را تشخیص داد. هنگام خرید رطوبت ‌سنج به تفاوت این دو توجه کنید.

جمع‌بندی

رطوبت ‌سنج ابزاری ضروری در علم هواشناسی است. این ابزار کاربردهای تجاری متعددی دارد، اما هدف اصلی آن اندازه‌گیری میزان رطوبت موجود در هوا خواهد بود. این ابزار معمولا در صنایع و حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی، آزمایشگاه‌ها و سازمان‌های آب و هوایی استفاده می‌شود. برای استعلام قیمت رطوبت‌ سنج حتما از نمایندگی‌های مجاز بپرسید.

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *