الکتروموتور ها دستگاه‌هایی هستند که برق را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. این تجهیزات در بسیاری از صنایع و نیز استفاده‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الکتروموتورصنعتی معمولا برای استفاده در صنایع بزرگی همچون برق، صنایع خودروسازی، صنایع نفت و گاز و صنایع فولاد طراحی و ساخته می‌شوند. موتورهای الکتریکی خانگی نیز در سایز و قدرت کمتر برای لوازم‌خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، پنکه و غیره کاربرد دارند.

 

الکتروموتور

 

کاربردهای الکتروموتور

 

 

این تجهیزات در صنعت به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات حائز اهمیت هستند و در بسیاری از بخش‌های صنعتی کاربرد به‌سزایی دارند. برخی از کاربردهای الکتروموتور درصنعت عبارت اند از:

  • تجهیزات
  • تولید

موتورهای الکتریکی به‌عنوان قدرت اصلی دردستگاه‌های تولید مانند دستگاه‌های فرزکاری، تراشکاری و غیره به‌کاربرده می‌شوند.

 

خط تولید کارخانه‌ها

 

این دستگاه، منبع قدرت در خط تولید صنعتی است. این خطوط شامل دستگاه‌های مختلفی هستند که برای تولید و فرآوری کالا و مواد مورد نیاز در صنعت استفاده می‌شوند.

 

کمپرسور

 

یکی از اجزای اصلی کمپرسور موتورهای الکتریکی است که وظیفه تامین انرژی برای شروع کار این دستگاه را دارد. کمپرسور بدون موتورهای الکتریکی هیچ ارزشی ندارد و عملا بدون کاربرد خواهد بود.

پمپ‌ها

پمپ‌ها با استفاده از الکتروموتور تک فاز یا سه فاز قادر به جابجایی سیالات مختلف مانند آب، نفت، گاز و غیره هستند. پمپ در یک صورت انتقال را انجام می‌دهد که پروانه‌ آن چرخش داشته باشد و چرخش آن از طریق موتورهای الکتریکی صورت می‌گیرد.

فن‌ها

موتورهای الکتریکی در هواکش‌های صنعتی نصب می‌شوند و برای تامین برق پره‌های فن و کنترل سرعت فن مورداستفاده قرار می‌گیرند. این قطعه باعث می‌شود که هوا وارد سیستم تهویه می‌شود و به بیرون هدایت خواهد شد.

 

انواع الکتروموتور

 

 

الکتروموتورها یکی از مهم‌ترین اجزای صنعت هستند و در بسیاری از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند. در بخش زیر، برخی از انواع موتورهای الکتریکی صنعتی را معرفی خواهیم کرد و کاربردهای آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 

الکتروموتورهای سه فاز

 

این مدل از الکتروموتور سه فاز، برای بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند، از جمله در پمپ‌ها، فن‌ها، کمپرسورها، نوار نقاله‌ها و ماشین‌آلات صنعتی. نحوه کار آن‌ها به‌ این صورت است که برای ایجاد نیروی مکانیکی به برق سه فاز متصل می‌شود.

این قطعه برای به‌ وجود آوردن نیروی مغناطیسی موردنیاز از اختلاف‌ فاز موجود بین سه فاز تغذیه بهره می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، در کنار این تجهیزات از اینورتر نیزاستفاده می‌شود.

 

 

الکتروموتور 

 

موتورهای الکتریکی DC

 

موتورهای الکتریکی DC یا جریان مستقیم، نوعی از موتور الکتریکی است که به‌ صورت مستقیم کار می‌کند. این نوع تجهیزات برای کاربردهایی که نیاز به‌ سرعت قابل تنظیم و کنترل دقیق دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها در رباتیک، ماشین‌آلات CNC، خودروهای الکتریکی و دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌شوند.

الکتروموتورهای خطی

 

در این نوع الکتروموتورها برای کاربردهایی که نیاز به حرکت خطی دارند، برخلاف سایرالکتروموتورها شکل استاتور و روتور آن‌ها خطی و مستطیلی است. آن‌ها در رباتیک، ماشین‌آلات صنعتی و سیستم‌های اتوماسیون استفاده می‌شوند.

الکتروموتورهای ویبره

این نوع موتورهای الکتریکی برای کاربردهایی مانند غربال‌های لرزشی، آسیاب‌ها و تغذیه‌کننده‌ها نیازهستند. آن‌ها با تولید ارتعاشات مکانیکی، به جداسازی و سوراخ‌کاری مواد کمک می‌کنند.

الکتروموتورهای خازنی

این نوع تجهیزات، برای کاربردهایی که نیاز به شروع و توقف سریع دارند، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
موتورهای الکتریکی خازنی در پمپ‌ها، فن‌ها، کمپرسورها و ماشین‌آلات صنعتی استفاده
می‌شود.

 

اجزای الکتروموتور

 

موتورهای الکتریکی ساختاری پیچیده‌ای دارند که دارای چندین قطعه و سیستم هستند که می‌توان به قسمت استاتور (Stator)، قسمت روتور (Rotor)، قسمت مغناطیسی (Magnetic System) و قسمت حفاظتی و سیستم خنک‌ کننده اشاره کرد. این ساختمان عمومی الکتروموتور صنعتی است و احتمال دارد بسته به نوع و کاربرد آن در برخی موتورها تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

 

شرکت‌های تولیدکننده الکتروموتور

 

شرکت‌های زیادی در زمینه تولید موتورهای الکتریکی فعالیت دارند و هر یک از این شرکت‌ها محصولات باکیفیت و متنوعی را ارائه می‌دهند که براساس نیازهای صنعتی و خانگی مختلف قابل‌استفاده هستند. شرکت‌های معروفی که نوع صنعتی این موتورها را تولید می‌کنند عبارتند از:

 

زیمنس (Siemens)

 

شرکت زیمنس یکی از بزرگ‌ ترین تولیدکنندگان الکتروموتورهای صنعتی باسابقه 150 ساله است. این شرکت آلمانی مجموعه‌ ای گسترده از موتورهای الکتریکی صنعتی با کارایی بالا، قدرت بالا، عمر طولانی، باقابلیت سفارشی‌سازی و استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کند. به‌ طورکلی، خرید الکتروموتور زیمنس به‌عنوان یکی از برترین گزینه‌ها در صنعت الکتروموتورها شناخته می‌شوند.

ABB

 

شرکت ABB یک شرکت سوئیسی و سوئدی و از شرکت‌های پیشتاز در حوزه صنعت برق اروپاست و از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی دنیا، در زمینه ساخت الکتروموتورهای AC&DC محسوب می‌شود.

الکتروموتور

WEG

شرکت WEG یکی از تولیدکنندگان برتر موتورهای الکتریکی صنعتی در برزیل است. آن‌ها با بیش از 50 سال تجربه موفق در بازه وسیعی از تجهیزات مانند موتورهای سنکرون، الکتروموتورWEG  سرعت متغیر و الکتروموتورهایی خاص طبق سلیقه مشتری طراحی می‌کنند.

Nidec

 شرکت نیزNidec  یکی از تولیدکنندگان معروف موتورهای الکتریکی صنعتی به‌شمار می‌آید و به داشتن نیروهای مبتکر و طراحی‌های خاص شناخته می‌شود. آن‌ها الکتروموتورهایی در زمینه صنعت و به‌ ویژه خانگی را تولید می‌کند و شعارشان محصولاتی باکیفیت و مقرون‌ به‌ صرفه است.