ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری یک نوع ویژه از دماسنج‌ است. این ابزار علاوه بر اینکه نیازی به تماس با جسم برای اندازه‌گیری درجه حرارت ندارد، بلکه دقت بالا و توانایی اندازه‌گیری دما از فاصله دور را دارد. این‌ گونه از دماسنج در صنایع مختلف و حتی پروژه‌های فضایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع ترمومتر لیزری

در یک دسته‌بندی کلی دودسته گرماسنج وجود دارد. نوع اول ترمومتر آنالوگ و نوع دوم را ترمومتر دیجیتال می‌نامند که هرکدام به زیرگروه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. یکی از زیرگروه‌های دسته دیجیتالی‌ها، نوع لیزری است که بر اساس مشخصه‌هایی مانند نوع و طول‌موج اشعه به دسته‌های متنوع دیگر تقسیم می‌شود که هر یک کاربردی خاص در صنعت یا مصارف پزشکی و خانگی دارد.

ترمومتر

 

ساختار داخلی  دماسنج‌های لیزری

دماسنج های لیزری، دارای ساختارهای داخلی به‌شرح ذیل هستند:

منبع لیزر

منبع لیزر Laser IR Termometer نقش اصلی را در عملکرد این ابزار ایفا می‌کند. از این منبع برای ارسال اشعه لیزر به سطح موردنظر و اندازه‌گیری دما استفاده می‌شود.

آشکارساز تصویر (Photodiode Detectors)

این آشکارساز به‌منظور دریافت و اندازه‌گیری انعکاس اشعه لیزر از سطح کاربرد دارد. انعکاس اشعه لیزر تغییراتی نشان می‌دهد که با تغییر دما مرتبط است.

سیستم نورشناختی (Optical System)

این سیستم شامل عدسی‌ها و منابع نور می‌شود که برای بهینه‌سازی انتقال اشعه لیزری از منبع به آشکارساز به‌کار می‌رود.

واحد پردازش الکترونیک

واحد پردازش الکترونیک اطلاعات دریافتی از آشکارساز را تحلیل و تفسیر می‌کند و دما را به‌صورت دیجیتال نمایش می‌دهد.

نمایشگر

نمایشگر جهت‌نمایش دما به‌کار می‌رود. این نمایشگر معمولا یک نمایشگر دیجیتال است که دما را به واحد‌های قابل‌فهم برای کاربر تبدیل می‌شود.

سنسورها و ابزارهای کالیبراسیون

برخی از این دماسنج‌های لیزری دارای سنسورهای جانبی هستند که برای کالیبراسیون و افزایش دقت اندازه‌گیری مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

دامنه کاربرد و استفاده

این گرماسنج‌های پیشرفته به‌دلیل دقت بالا، سرعت و توانایی اندازه‌گیری بدون تماس، در صنایع گوناگون به‌کار می‌روند. ترمومتر پزشکی در صنعت تجهیزات پزشکی برای اندازه‌گیری دمای بدن بیماران بدون تماس مستقیم کاربرد دارند. در صنایع فضایی، در صنعت فراوری غذا به‌عنوان ترمومتر صنعتی و حتی در پروژه‌های علمی به‌عنوان ابزاری قابل‌اعتماد شناخته می‌شود.

ترمومتر لیزری

 

راهنمای خرید ترمومتر لیزری

قبل از خرید یک دستگاه دماسنج لیزری باید به نکات زیر توجه کنید:

وزن و اندازه

اولین نکته در خرید دماسنج لیزری، توجه‌ به وزن و اندازه آن است. طراحی آن باید کاربردی و راحت باشد.

دقت اندازه‌گیری

نشان‌دهنده صحت و قابل‌اعتماد بودن اندازه‌گیری‌های آن است. مدل‌هایی با دقت بالا درصد کمی از دمای واقعی انحراف دارند.

محدوده دمایی

برخی از این دماسنج‌های غیرتماسی می‌توانند دما را از منفی پنجاه درجه سانتی‌گراد تا بیش از 500 درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری کنند. این محدوده باید با توجه به نوع کاربری شما مدنظر قرار گیرد.

نوع استفاده

گرماسنج‌های لیزری مختلف برای کاربردهای متنوع طراحی شده‌اند. برخی از مدل‌ها به‌صورت خانگی و برای کاربری عمومی مناسب هستند، درحالی‌که از منظر قیمت ترمومترهای لیزری مانند ترمومتر پزشکی، هزینه‌ کرد شما برای کاربردهای صنعتی و خاص بسیار بیشتر است.

جمع‌بندی

در این متن، اطلاعات جامعی درباره ترمومتر لیزری ارائه شد و انواع و کاربردهای آن مورد بررسی قرار گرفت. این دماسنج‌های ویژه به‌علت عدم نیاز به تماس با جسم در صنایع مختلف از جمله پالایشگاه و صنایع فولاد تا حوزه تجارت، سردخانه‌ها و حتی مصارف پزشکی و خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرند. توجه‌به این نکته ضروری است که با وجود انواع مختلف از برند‌ها و سازنده‌ها در بازار، انتخاب بهترین گزینه برای مصرف خاص نیاز به بررسی موشکافانه و فنی دارد.

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *