میگر دیجیتال

میگر دیجیتال چیست؟

میگر دیجیتال

اگر در خصوص تجهیزات برق دانشی حتی اندک داشته باشید، نام دستگاه میگر دیجیتال را احتمالا شنیده باشید. این دستگاه توانایی سنجش میزان مقاومت عایق در برابر ولتاژهای مختلف با اعمال یک ولتاژ بالا مثلاً ۱۰۰۰ ولت تا ۱۰ کیلو ولت را دارد. 

انواع دستگاه میگر

 
معمولا فردی که به‌دنبال خرید میگر است، قبل از بررسی قیمت آن باید بداند انواع میگر چیست؟ در اینجا باید اشاره کنیم که دو نوع میگر به‌شرح زیر وجود دارند:

  • میگر آنالوگ 
  • میگر نوع دیجیتال

میگر دیجیتال

 

‫منظور از میگرهای دیجیتال چیست؟‬‬‬


میگر دیجیتال برعکس میگر دستی نیازی به اپراتور برای تولید برق ندارد و از یک باتری به‌عنوان منبع ولتاژ استفاده می¬کند. مقدار مقاومت عایق هم در این نوع میگر از طریق یک LCD نمایش داده می-شود. بنابراین اگر قصد خرید ابزار میگر را دارید، طبیعتا این نوع بهتر است و کار با آن راحت¬تر خواهد بود.
طرز کار میگر دیجیتال با میگر دستی تفاوت دارد و در صنعت برق هم بسیار مورداستفاده قرار می-گیرد. در مورد میگر دستی هم باید بدانید همان‌طور که از نامش درک می‌شود این نوع میگر به‌صورت دستی کار می‌کند و قسمت‌های مهمی مثل صفحه نمایش آنالوگ، میل لنگ دستی و سیم‌ها دارد.
سیم‌ها میگر را به مدار وصل می‌کنند و میل لنگ دستی برای دستیابی به RPM موردنظر و صفحه نمایش آنالوگ برای نشان‌دادن ضبط مقدار IR مورداستفاده قرار می¬گیرند. یکی از مهمترین مزایای نوع دستی در مقایسه با میگر نوع دیجیتال این است که نیازی به منبع تغذیه خارجی نیست و بسیار ارزان قیمت هم در نظر گرفته می‌شود.

نکات مهم در استفاده از میگر

نکاتی که باید در زمان کار با دستگاه میگر دیجیتال رعایت کنید به‌شرح زیر هستند:
تحت هیچ شرایطی به کابل‌های میگر و کابل‌ در حال تست دست نزنید.
پیش از شروع کار، برق تمام قسمت¬های کابل یا تجهیز مدنظر را قطع کنید.
کار با میگر آسیب‌دیده خطرناک است، بنابراین در صورت آسیب‌دیدن هر بخش از این دستگاه با آن کار نکنید.

پس از تست، باید میگر تخلیه بار شود. دقت کنید که تا قبل از تخلیه بار به میگر دست نزنید.
در زمان کار با میگر، کابل‌های پراب و گیره‌های میگر باید سالم باشند.

فرق مولتی متر و آمپر متر در چیست؟

در کنار کار با میگر دیجیتال، ابزارهای کارآمد دیگری نیز وجود دارد که اطلاع از کاربرد آنها می‌تواند در بهبود روند کار موثر باشد. در بیان تفاوت میان مولتی متر و ابزار آمپر متر باید اشاره کرد که هر دو از ابزارآلات اندازه‌گیری در صنایع برق هستند که متناسب با نیاز، مورداستفاده قرار می‌گیرند.
مولتی متر هم توانایی اندازه¬گیری کمیت¬های الکتریکی مختلف مانند ولتاژ، جریان و مقدار مقاومت الکتریکی را دارد. از طرفی دیگر، آمپر متر نوعی ابزار است که با هدف اندازه¬گیری میزان جریان الکتریکی استفاده می¬شود. از آنجایی که واحد اندازه¬گیری جریان، آمپر در نظر گرفته می‌شود، نام این دستگاه اندازه¬گیری را آمپرمتر گذاشته¬اند.

جمع‌بندی

انواع میگر در صنعت برق برای سنجش مقاومت عایق وجود دارد. یکی از این انواع، میگر دیجیتال است. چنانچه قصد خرید این ابزار را دارید و در حال بررسی قیمت میگر هستید، پیشنهاد می¬شود که میگر نوع دیجیتال را تهیه کنید و مقاومت مدنظر را با کمک آمپر متر و مولتی متر دستگاه به خوبی بسنجید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *